Zebranie wiejskie, 8 września 2021

Sprawozdanie z zebrania wiejskiego 8 września br.
Zawiera m.in. informacje o decyzjach ws. funduszu sołeckiego, o najważniejszych dyskutowanych sprawach i zgłoszonych przez uczestników wnioskach.

Poniższa relacja koncentruje się na problemach wsi. Pomija tematy, które dotyczą wszystkich – albo przynajmniej kilku – sołectw.

Podsumowanie problemów poruszanych na zebraniach wiejskich we wrześniu 2021 r., które dotyczą całej gminy Oświęcim (takich jak kanalizacja sanitarna, opłaty za śmieci, czy finansowanie inwestycji) na pierwszej stronie i czwartej stronie październikowego wydania miesięcznika „Oświęcimska Gmina”, w artykule „Wspólne sprawy”.

 

Uczestnicy zebrania przyjęli propozycje, na co przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego, przedstawione przez sołtys Marię Brombosz. Największe środki (ponad 35 tys. zł) wiążą się z oświetleniem (wykonanie projektu dla ul. Leśniczówka i doświetlenie tej drogi na istniejących słupach energetycznych oraz wymiana wysięgników z wymianą lampy na Wadowickiej), zakupem traktorka-kosiarki dla LKS-u (23 tys.) i wymianą uszkodzonego przepustu na ul. Podlesie (prawie 11 tys.).

 

Lidia Kruczała jest autorką niepowtarzalnych dożynkowych dekoracji, które stały się wizytówką Poręby. Za pracę i zaangażowanie pani Lidii podziękował wójt Mirosław Smolarek, odczytując adresowany do niej list gratulacyjny. Szef naszego samorządu omówił także wspólne przedsięwzięcia z powiatem oświęcimskim. Projektowane są chodniki: przy przedszkolu oraz wzdłuż Wadowickiej, między ulicami Wykręt i Ruczaj. Przygotowywana jest też dokumentacja modernizacji Wadowickiej (drogi powiatowej) od skrzyżowania z Grottgerówką do Kmieckiej wraz z przebudową mostku na Macosze i budową chodnika.

 

Porębianie czekają wciąż na zagospodarowanie terenu między domem ludowym a budynkiem szkoły. O jego status zapytała sołtys Maria Brombosz. Wójt Smolarek stwierdził, że gmina nie może inwestować w te działki, ponieważ ich właścicielem pozostaje Zakład Komunalny. Natomiast jego funkcjonowanie wymaga kompleksowych zmian i strategicznych decyzji. Kiedy te zapadną, a ma to nastąpić tej jesieni, będzie można podjąć działania związane z majątkiem gminnej spółki.

 

Podczas dyskusji zaproponowano, żeby wraz z tradycyjnymi strażackimi kalendarzami dostarczać informację o konieczności wymiany bezklasowych pieców (trzeba to zrobić do końca przyszłego roku). W złożonych wnioskach mieszkańcy postulują budowę oświetlenia Kmieckiej na odcinku między ulicami Dąbrowa i Astrów, utwardzenie odcinka ulicy Ruczaj i odwodnienie Kmieckiej przy jednej z posesji.

 

 

Szczegółowe informacje o podjętych uchwałach i zgłoszonych wnioskach, a także sprawozdanie sołtysa z działalności w ostatnim okresie zawiera protokół z zebrania dostępny w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej.

Tagi