Poręba Wielka - Ogień miotała, śmierć i zniszczenie

Dzisiaj w tym miejscu wspominamy męstwo i poświęcenie milionów mężczyzn i kobiet. Wsłuchujemy się w wołanie wszystkich ofiar. To wołanie pozwala lepiej zrozumieć jak wielkim zgorszeniem był trwający 6 lat konflikt ...

– Dzisiaj w tym miejscu wspominamy męstwo i poświęcenie milionów mężczyzn i kobiet. Wsłuchujemy się w wołanie wszystkich ofiar. To wołanie pozwala lepiej zrozumieć jak wielkim zgorszeniem był trwający 6 lat konflikt – powiedział ks. Stanisław Sadlik, proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Porębie Wielkiej w trakcie gminnych uroczystości w 67. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Uroczystości rocznicowe zorganizowano pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych w obu wojennych pożogach mieszkańców Poręby Wielkiej.

– II wojna światowa w szczególny sposób pozostawiła trwały ślad w sercach naszej społeczności. Na dzisiejszą uroczystość składa się wiele wydarzeń historycznych z tamtych lat – powiedziała w imieniu Wójta Gmina Oświęcim - Pani Agata Wiśniowska, Zastępca Wójta Gminy Oświęcim. – Upowszechniając te wspomnienia umacniany fundament naszej lokalnej tożsamości, dając świadectwo historii i miłości do Ojczyzny. Rolą naszego pokolenia jest budowanie pokoju na świecie i w nas samych. Nie tylko w procesie przeciwdziałania przemocy wojennej, ale przede wszystkim w naszych sercach, naszych umysłach, naszym codziennym życiu.

Obecny na uroczystości proboszcz miejscowej parafii, ks. Stanisław Sadlik, podkreślił że w chwili zakończenia II wojny światowej niełatwo było ogarnąć całą złożoność i tragizm tego konfliktu.

– Jednak w miarę mijania lat coraz głębsza stawała się świadomość wpływu jaki wydarzenie to wywarło na wiek XX i przyszłość świata. II wojna światowa była nie tylko doniosłym epizodem historycznym. Stała się przełomem dla współczesnej ludzkości – powiedział ks. Sadlik, dodając że upływ czasu nie powinien zacierać wspomnień. W opinii proboszcza, winne one stać się surowym pouczeniem zarówno dla nas, jak i przyszłych pokoleń.

Duchowny zauważył, że tragiczne doświadczenie z lat 1939-45 stanowi dziś punkt odniesienia, niezbędny dla każdego kto pragnie podjąć refleksję nad teraźniejszością i nad przyszłością ludzkości.

– Podziały wywołane przez II wojnę światową uświadamiają nam fakt, że siła oddana na służbę woli mocy nie jest właściwym narzędziem budowania prawdziwej sprawiedliwości. Przeciwnie, daje początek zgubnemu procesowi o nieprzewidywalnych konsekwencjach dla jednostek i narodów, które naraża na niebezpieczeństwo utraty wszelkiej godności i wraz z nią także wszelkich dóbr, a nawet życiastwierdził ks. Sadlik.

Młodzież z miejscowej szkoły podstawowej przedstawiła program artystyczny nawiązujący do 67. rocznicy zakończenia najstraszliwszej w dziejach ludzkości wojny. Następnie obecne na uroczystości delegacje oddały hołd ofiarom konfliktów składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem, odsłoniętym 25 lat temu ku czci ofiar obu wojen światowych wywodzących się z Poręby Wielkiej.