Poręba Wielka - Nauczyli się tysiąca piosenek, zużyli 100 tysięcy kredek

Radośnie i kolorowo było w piątek 22 czerwca w Przedszkolu Samorządowym w Porębie Wielkiej. Tego dnia przedszkolaki i ich opiekunki zaprosili przybyłych gości do wspólnego świętowania 50. rocznicy powstania przedszkola w tej miejscowości. Przez te lata mury placówki przy ul. Wadowickiej opuściło blisko dwa tysiące wychowanków!

– To szczególny dzień w historii naszego przedszkola. Niezmiernie cieszę się ze zechcieliście Państwo przybyć i razem z nami dzielić tę radość obchodzenia złotego jubileuszu – powiedziała, witając przybyłych gości. dyrektor placówki Dorota Nowak. Wraz z przedszkolakami i personelem jubileusz świętowali wójt Małgorzata Grzywa, proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Sadlik, radni Bernardyna Bryzek i Rafał Klisiak, sołtys Poręby Maria Brombosz, emerytowani nauczyciele i wiele innych znamienitych person.

Pani wójt przekazała pani dyrektor i pracownikom życzenia spełnienia oczekiwań i nadziei oraz podziękowała za codzienny trud, poświęcenie i troskę o wychowanie najmłodszego pokolenia. W dowód uznania przekazała na rzecz placówki zabawki, a przedszkolakom kosz słodyczy.

Za miłe słowa i podarki od gości podziękowała pani dyrektor. Warto podkreślić, że Dorota Nowak kieruje przedszkolem w Porębie już od 25 lat (z dwuletnią przerwą w latach 1987-89, gdy zastępstwo za nią pełniła Cecylia Kowalska).

Przedszkolaki z okazji złotego jubileuszu przygotowały ciekawy artystyczny program. W perfekcyjnie przygotowanym przedstawieniu zabrały przybyłych w podróż do przeszłości, wspominając na wesoło minione dekady. Zebrani goście dowiedzieli się, iż w czasie 50 lat istnienia wychowankowie „nauczyli się tysiąca piosenek, zużyli w czasie zajęć 100 tysięcy kredek, 3 tony farb plakatowych i 100 kilometrów papieru toaletowego, wypili hektolitry mleka, zjedli 3 tony ziemniaków, pożegnali tysiące mleczaków”.

Zapewne niejeden z dawnych podopiecznych, dziś już dorosły, z rozrzewnieniem wspomina czas spędzony w tutejszym przedszkolu. Wzruszenia w trakcie prezentacji multimedialnej ukazującej historię przedszkola nie kryły osoby, które na przestrzeni lat pracowały w tej placówce.

Początki państwowego przedszkola w Porębie sięgają roku 1961. Impulsem do jego powołania było opuszczenie pomieszczeń dawnej szkoły przez funkcjonującą tu od 1955 r. Gromadzką Radę Narodową. Ówczesny kierownik szkoły, Bronisław Jania (jeden z gości zaproszonych na jubileusz 50-lecia przedszkola – przyp. aut.) zorganizował Społeczny Komitet Przedszkola w celu adaptacji pomieszczeń dawnej szkoły dla 30 ówczesnych dzieci.

Pierwszą kierowniczką przedszkola została Salomea Kaszuba. Początki były trudne. Podstawowy sprzęt – krzesła, stoliki, leżaki, zabawki przywieziono do Poręby z Polanki Wielkiej, gdzie właśnie likwidowano przedszkole-ochronkę prowadzone przez zakonnice.

Funkcjonowania przedszkola nie ułatwiał fakt, że w tym samym budynku istniały dwie inne placówki – biblioteka gromadzka i świetlica, które korzystały ze wspólnego wejścia i korytarza.

W miarę upływu lat, parterowy budynek robił się za ciasny. Dojrzewała myśl o konieczności zmian. I tak w ciągu zaledwie roku obiekt został powiększony. Przybyły nowe pomieszczenia na piętrze, co poprawiło funkcjonalność całej placówki. Większość niezbędnych środków przekazała Rada Gminy Oświęcim i Rada Sołecka. Natomiast mieszkańcy wsi wnieśli swój wkład w postaci pracy społecznej. Symbolicznego otwarcia zmodernizowanego budynku dokonano 20 listopada 1993 r.

W latach 1961 – 1979 r. przedszkole było jednooddziałowe. W sierpniu 1979 r. utworzono drugi oddział, natomiast od 1997 r. placówka ma trzy oddziały. Obecnie w przedszkolu bawi się i uczy blisko 80 dzieci.