Poręba Wielka - Informacja z Zebrania Wiejskiego

Informacja z zebrania wiejskiego w sołectwie  Poręba Wielka w dniu 09.12.2012r. ...

Informacja z

zebrania wiejskiego w sołectwie  PORĘBA WIELKA

w dniu 09.12.2012 r.

Zebranie wiejskie  rozpoczęło się w II terminie o godz.  12.00  i zakończyło się o 14.30.

Na podstawie listy obecności, w zebraniu uczestniczyło  45 osób, zebranie było prawomocne do podejmowania uchwał w drugim terminie.

Zebranie otworzyła p.sołtys Maria Brombosz przywitała  panią Wójt, radnych gminy, radnych sołectwa oraz wszystkich zebranych i podziękowała za przybycie.

Pani sołtys przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie . Sekretarzem zebrania  wybrano Stanisławę Dąbrowską.

Do Komisji Uchwał  i Wniosków wybrano:

- p.  Magdalena Musiał-Zielińska, p.Józef  Pietrańczyk, p. Stanisława Gaweł

Sołtys  p. Maria Brombosz przedstawiła sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej oraz wykonania budżetu za  2012 rok.

P. wójt Małgorzata Grzywa omówiła inwestycje wykonane na terenie sołectwa Poręba Wielka w roku 2012 r.  Następnie p. wójt  udzieliła odpowiedzi na  wnioski złożonych na poprzednim zebraniu wiejskim w marcu br.

W dyskusji poruszono sprawy:

- chodnika wzdłuż ul Tyszkiewicza,

- chodnika na odcinku od przedszkola do świetlicy KGW,

- chodnika wzdłuż ulicy Wadowickiej od ul. Wykręt w stronę Oświęcimia,

- wycinki drzew owocowych w pasie drogowym  ul. Odnoga oraz brzóz też przy ul. Odnoga   (koło posesji p. R. Szczerbowskiego)

- wiaty przystankowej na ul. Tyszkiewicza (Zalesie)

- dalszego doświetlenia ul. Tyszkiewicza

Po krótkiej dyskusji sprawozdanie sołtysa i rady sołeckiej z wykonania budżetu za rok 2012 przyjęto oraz udzielono absolutorium sołtysowi i radzie sołeckiej.

Pani wójt poinformowała, że zgodnie z ustaleniami Rady Gminy  prowadzone są w całej gminie na zebraniach wiejskich konsultacje w sprawie zmiany w statucie sołectwa dotyczące  liczby zebrań wiejskich obligatoryjnych i ograniczeniu ich do jednego w roku w porze przedwiosennej,  na którym odbywało by się uchwalenie budżetu oraz rozpatrzenie rocznego sprawozdania sołtysa i rady sołeckiej.

Po dodatkowych wyjaśnieniach i odpowiedziach na pytania odbyło się głosowanie jawne w tej sprawie. W głosowaniu, w którym wzięły udział 44 osoby  za taką zmianą  w statucie opowiedziało się 30 osób, 10 było przeciw i 4 osoby wstrzymaly się od głosu.

Wolne wnioski

Pytania zadawali i wnioski zgłaszali  p. Z.Palutkiewicz,  p. St. Gaweł,  p. E.Szczerbowski,    p. J. Paluchowski, p.J.Tomczyk p. H. Heród, p.W. Bibrzycki, p.L. Heród, p.T. Węgrzyn, p.B.Guzik,  p.J.Chowaniec, p.M.Musiał-Zielińska, p.M.Stachura, p.M. Żmuda.

Pytania dotyczyły głównie podatku śmieciowego i spraw z tym związanych,  ponad to odśnieżania dróg, domu przed pogrzebowego, odwodnienia ulicy Kmieckiej, odwodnienia ulicy Wadowickiej ( skrzyżowanie z ul Ruczaj), przejęcia przez gminę drogi ul. Przygodna, psów bezdomnych, gwarancji na chodnik, poprawy bezpieczeństwa na na drodze powiatowej ul. Wadowicka tj. ograniczenia prędkości lub wymalowania linii ciągłej na zakręcie koło przystanku „Leśniczówka”oraz ograniczenia tonażu samochodów.

Na pytania na bieżąco odpowiadała p.wójt, p.sołtys i radna gminy B.Bryzek.

Pani sołtys zobowiązała się :

- interweniować u firmy prowadzącej odśnieżanie w sołectwie Poręba W.,

- rozeznać możliwość wycinki drzew na ul. Odnoga

- złożyć wniosek na sesji RG dot. poprawy bezpieczeństwa na ul Wadowickiej oraz wyjaśnienia sprawy ograniczenia tonażu

Wszystkie wnioski  Komisja Uchwał  i Wniosków  przyjmowała na piśmie.

Na tym zebranie zakończono.

Sołtys
/-/ Maria Brombosz