Poręba Wielka - Szkolna inauguracja

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014 w jednostkach oświatowych gminy Oświęcim nieprzypadkowo odbyła się w Szkole Podstawowej w Porębie Wielkiej. Pałac, w którym mieści się tutejsza podstawówka ma wrócić do prawowitych właścicieli. – W przyszłym roku planujemy zacząć opracowywać dokumentację techniczną na budowę nowej szkoły – uspokaja Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

Około 2080 przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów rozpoczęło nowy rok szkolny 2013/14 w placówkach prowadzonych przez gminę Oświęcim. To o ponad 40 osób więcej, niż podczas zeszłorocznej inauguracji.

W Szkole Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej naukę rozpoczęło 120 uczniów. Wśród gości zaproszonych na inaugurację nowego roku szkolnego w tej placówce, byli m.in. wójt naszej gminy Małgorzata Grzywa, ks. Stanisław Sadlik, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Porębie Wielkiej i liczni rodzice uczniów tej placówki.

– Witam Was, drodzy uczniowie. Ten dzień to Wasze święto. Najgoręcej zaś witam pięknie dziś wyglądających, uśmiechniętych pierwszoklasistów. Serdecznie Was witamy w murach naszej szkoły – powiedziała dyrektor Małgorzata Bucka, po czym oddała głos Pani Wójt.

– Przed Wami kolejny rok pracy i nauki. Z tej okazji życzę wszystkim uczniom, aby szkoła oprócz miejsca obowiązkowej nauki była dla Was miejscem, do którego przychodzicie z przyjemnością, by spotkać się z kolegami, koleżankami, nauczyć się ciekawych rzeczy. Życzę również, by rozpoczynający się okres nauki był dla Was nie tylko pożyteczny, ale także interesujący – powiedziała pani wójt. – Nauczycielom i wychowawcom życzę satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a Wam, drodzy rodzice dumy ze swoich pociech i ich edukacyjnych postępów. U progu nowego roku szkolnego wszystkim życzę dużo cierpliwości, radości i uśmiechu – dodała Małgorzata Grzywa.

Po krótkim programie artystycznym w wykonaniu trzecioklasistów, nadszedł czas na uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Każdy z nich został pasowany przez panią dyrektor na pełnoprawnego członka uczniowskiej wspólnoty.

Tymczasem rodziców uczniów uczęszczających do tutejszej szkoły zaniepokoiły ostatnie doniesienia o decyzji ministra rolnictwa nakazującej zwrot pałacu spadkobiercom prawowitych właścicieli tego obiektu. Co prawda Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, które jest stroną w postępowania odwołało się od decyzji ministra, jednakże zarówno w starostwie, jaki i w Urzędzie Gminy Oświęcim mają świadomość, że odwołanie to tylko gra na czasie, by móc zyskać 2-3 lata w obliczu nieuchronnej zdaje się konieczności budowy nowej szkoły w tym sołectwie.

– W Porębie mamy gminną działkę, która jest przeznaczona na budowę nowej szkoły. Co prawda jest pod nią stary, nieczynny wodociąg, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by go wykopać – zapewnia Małgorzata Grzywa, dodając że nowa szkoła na pewno będzie posiadać salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia.

Niewykluczone, że w planowanej nowej szkole część budynku zostanie przeznaczona dla miejscowego przedszkola, które obecnie mieści się w obiekcie należącym do gminy. To pozwoliłby na ewentualną sprzedaż budynku, a uzyskane środki mogłyby zostać przeznaczone na dofinansowanie budowy szkoły. Jak będzie, czas pokaże.