Poręba Wielka - W Porębie piłkarze mają (wreszcie) warunki, by osiągać sukcesy

14 września 2013 r. na długo zapisze się w kronikach Ludowego Klubu Sportowego w Porębie Wielkiej. Tego właśnie dnia uroczyście oddano do użytku nowoczesny, dwukondygnacyjny obiekt, który odtąd będzie służył sportowcom z tej wsi. Budynek „wyrósł” obok boiska przy ul. Wykręt ...


 

14 września 2013 r. na długo zapisze się w kronikach Ludowego Klubu Sportowego w Porębie Wielkiej. Tego właśnie dnia uroczyście oddano do użytku nowoczesny, dwukondygnacyjny obiekt, który odtąd będzie służył sportowcom z tej wsi. Budynek „wyrósł” obok boiska przy ul. Wykręt.

 

Na co dzień w klubie z Poręby w czterech grupach wiekowych trenuje około 80 piłkarzy. Dotąd korzystali oni z zaplecza nieprzystającego do obowiązujących standardów.

 

W świeżo oddanym obiekcie jest wszystko to, co być powinno. W budynku mieszczą się szatnie dla zawodników gospodarzy i gości, natryski, toalety, jest pokój sędziowski z łazienką oraz magazyn sprzętu sportowego. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok powstała droga dojazdowa i parking.

 

Poświęcenia nowej siedziby klubu dokonał proboszcz miejscowej parafii, ks. Stanisław Sadlik. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli wójt gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa, zastępca wójta gminy Agata Wiśniowska, przewodniczący rady Piotr Śreniawski, wiceprzewodniczący rady Adam Wiecheć, radni Poręby Wielkiej Rafał Klisiak i Bernardyna Bryzek oraz sołtys Maria Brombosz, zaproszeni radni i sołtysi naszej gminy, pracownicy Urzędu Gminy Oświęcim, przedstawiciele środowisk piłkarskich i zaprzyjaźnionych klubów, w tym Andrzej Sadlok, prezes LKS Pasjonat Dankowice i członek Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych i tutejszych placówek oświatowych oraz sponsorzy wspierający klub.

 

– Ten dzień jest dla nas szczególnie ważny, bo po wielu latach starań otrzymujemy budynek socjalny, z którego mogą korzystać nasi zawodnicy – powiedział prezes LKS Poręba Wielka, Józef Pietrańczyk. – W początkowych latach istnienia naszego klubu nie mieliśmy nawet własnego boiska. Korzystaliśmy z uprzejmości sąsiednich klubów – przypomniał.

 

Piłkarze przetrwali trudne warunki w postaci braku prądu i bieżącej wody w prowizorycznym baraku. W 2010 r. gmina Oświęcim nabyła od Agencji Nieruchomości Rolnych działkę o powierzchni około 3,5 hektara. W końcu doprowadzono wodę i energię elektryczną.

– Bardzo cieszymy się z nowego budynku i z terenu, który staramy się zagospodarować i przystosować do naszych potrzeb – podkreślił Józef Pietrańczyk. – Korzystając z okazji dziękuję wszystkim, którzy przez te lata pracowali i pracują na rzecz naszego klubu. (…) Podziękowania kieruję także do Urzędu Gminy Oświęcim, pani wójt i państwa radnych. Dziękuję wykonawcom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego budynku.

 

 

– Cała inwestycja w praktyce została wykonana w okresie jednego roku – powiedziała wójt Małgorzata Grzywa. – Wartość całej inwestycji to prawie 650 tys. zł, z czego połowę stanowi dotacja ze środków europejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie „Odnowa i Rozwój Wsi”.

 

 

 

 

Pani wójt wyraziła zadowolenie z faktu powstania takiego okazałego obiektu w Porębie.

– Mam nadzieję, że posłuży on całej lokalnej społeczności przez wiele lat – dodała.

 

Do podziękowań dołączyła się sołtys wsi Maria Brombosz.

– Szczególne podziękowania należą się naszej radnej Bernardynie Bryzek. To dzięki jej staraniom i determinacji po bez mała 12 latach możemy podziwiać efekt tych zabiegów. Dziękuję także władzom naszej gminy i wykonawcy. Dziękuję w imieniu naszego sołectwa – powiedziała pani sołtys.

 

Wywołana do tablicy Bernardyna Bryzek odparła żartobliwie, iż ten sukces ma nie tylko jedną matkę, ale i wielu ojców.

– Niech to będzie sukces nas wszystkich i niech się przełoży na dobre wyniki sportowe – wyraziła nadzieję radna z Poręby.

Przypomniała także o dwóch nieżyjących już osobach, które bardzo zasłużyły się dla tutejszego LKS-u: śp. Adamie Kozaku, wieloletnim, bardzo lubianym przez młodzież trenerze piłkarskim oraz o śp. Stanisławie Szlachcicu, człowieku wielkiego serca, oddanego sprawom klubu.

 

Podczas uroczystości głos zabrała także dyrektor miejscowej szkoły podstawowej Małgorzata Bucka. Przypomniała, że gros zawodników wywodzi się z tutejszej podstawówki. Podziękowała władzom klubu za owocną współpracę z kierowaną przez siebie placówką.

 

Podczas wielogodzinnego festynu zorganizowanego z okazji otwarcia budynku, nie brakowało atrakcji i emocji. Rozegrano m.in. mecz piłkarski, w którym zmierzyli się wykonawcy obiektu z ekipą występującą pod szyldem gminy i sołectwa. Widzowie obejrzeli także pokazowy trening drużyny żaków LKS Poręba. Festyn zakończył się około 2 w nocy.

 

Przypomnijmy, że w zeszłym roku podobny obiekt został oddany do użytku sportowcom w Grojcu.

 

 

 

 

GALERIA