Święto Plonów w Porębie Wielkiej

Tegoroczne Dożynki w naszej gminie zainaugurowali porębianie. 14 sierpnia świętowanie rozpoczęli mszą dziękczynną. Kazanie z historycznymi odniesieniami do pracy na roli zabrzmiało nadzwyczaj wymownie w zabytkowym kościele św. Bartłomieja. Po nabożeństwie Starosta i Starościna, państwo Płonkowie, poprowadzili barwny korowód w stronę Domu Ludowego.

Sołtys Maria Brombosz przywitała gości i przypomniała, że Dożynki zaczęły się dużo wcześniej: od zbierania kłosów i kwiatów, z których powstały wieńce i dekoracje. Podziękowała mieszkańcom za pracę włożoną w przygotowania do święta, którego ideą jest pokazanie młodzieży, że kiedyś plonów nie zbierano kombajnem, a rolnicy używali mniej skomplikowanych narzędzi. Maria Brombosz życzyła satysfakcji wszystkim pracującym – nie tylko na roli.

Zastępca wójta Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek podziękował porębianom za ciężką pracę, lokalnym organizacjom za pomoc udzielaną w każdej potrzebie, a staroście oświęcimskiemu za współdziałanie, dzięki czemu udaje się się zrealizować wiele przedsięwzięć. Zapowiedział, że już za dwa dni, 16 lipca, zostanie wybrana firmy, która wybuduje nową szkołę. Nie krył satysfakcji, że przedszkole po remontach przeszło z PRL-u w XXI wiek. Odczytał także list wójta Gminy Oświęcim Alberta Bartosza do mieszkańców Poręby Wielkiej z wyrazami wdzięczności za podtrzymywanie więzi z tradycją, które jest przejawem patriotyzmu i podstawą rozwoju.

Starosta Zbigniew Starzec podziękował "tym, którzy sieją i orzą" i dają wszystkim pożywienie. Wyraził nadzieję, że w szkole, która powstanie, będzie się kształcić wielu przyszłych rolników. Następnie gospodarzom i gościom Święta Plonów wręczono chleb i wieniec. Pogoda nie wytrzymała i zaczęło kropić. Jednak deszcz nie wystraszył publiczności długo oklaskującej występy "Porębian", "Trojaka" i "Małych Hajduków".

W porębskich Dożynkach wzięli udział m.in. zastępca wójta Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek wraz z małżonką, proboszcz ks. Stanisław Sadlik, starosta Powiatu Oświęcimskiego Zbigniew Starzec, prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Danuta Kożusznik, przewodniczący Rady RZRKiOR Waldemar Pieczara, przewodnicząca Rady Kobiet RZRKiOR Gertruda Proksa, sekretarz Gminy Oświęcim Robert Dziuba, radna powiatu Grażyna Kopeć z małżonkiem, wiceprzewodniczący Rady Gminy Oświęcim Krzysztof Harmata, gminni radni Bernardyna Bryzek i Jacek Mydlarz, dyrektor OKSiR Jadwiga Szczerbowska, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z gminy i Podbeskidzia, społecznik i kronikarz Bronisław Jania oraz sołtysi: Władysław Zaliński z Włosienicy i Anna Sporysz z Broszkowic.

GALERIA