Dożynki w Porębie Wielkiej

W niedzielę, 13 sierpnia br., w Porębie Wielkiej dziękowano za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza święta odprawiona przez ks. proboszcza Stanisława Sadlika, w kościele pw. św. Barłomieja. Po Mszy w uroczystym korowodzie dożynkowym przemaszerowano pod Dom Ludowy, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów Święta Plonów oraz późniejsza biesiada. W tym roku pod hasłem: „Od nowoczesności po tradycję. Żniwa XXI wieku”.

 

Po powitaniu wszystkich gości nastąpiło wręczenie wieńca dożynkowego gospodarzom tegorocznych dożynek. W tym roku rola gospodarza przypadła Magdalenie i Danielowi Ptasińskim.

 

Życzenia oraz podziękowania skierował w stronę mieszkańców Albert Bartosz - Wójt Gminy Oświęcim: „Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, to święto chleba i czas na zasłużony odpoczynek po wielu miesiącach wytężonej pracy. Dziękuję bardzo Państwu za upamiętnianie tej pięknej tradycji.” – zwrócił uwagę wójt, podkreślając wagę niedzielnej uroczystości Święta Plonów. „W Gminie Oświęcim staramy się działać wspólnie i zgodnie dla dobra całej społeczności. Samorząd stara się jak najwięcej inwestować w przedsięwzięcia, które mają służyć mieszkańcom i poprawić komfort ich życia. Cieszę się, że jako wójt mam w tym swój udział” – dodał.

 

Rolnikom za ciężką pracę araz organizatorom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości dziękowała sołtys Sołectwa Poręba Wielka – Maria Brombosz. Po oficjalnym rozpoczęciu miała miejsce część artystyczna, przed gośćmi wystąpili: Zespół Trojak, dzieci z tutejszego przedszkola oraz szkoły podstawowej oraz zespół Porębianie. W przewie między występami było równie ciekawie. Podziękowano pani Dyrektor Przedszkola Samorządowego Dorocie Nowak, która po wielu latach pracy odchodzi na zasłużoną emeryturę. To była chwila wielkiego wzruszenia, po aplauzie i wręczeniu kwiatów, Wójt Albert Bartosz zaintonował 100 lat dla pani Doroty.

 

Tradycyjnie dzielono się chlebem. Nie zabrakło też chleba ze smalcem. Goście mogli także skosztować wielu innych specjałów kulinarnych, w tym wyśmienitych ciast. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa w ramach Festynu Dożynkowego.

 

Na uroczystości przybyli także Radni Gminy Oświęcim, z Wiceprzewodniczącym Krzysztofem Harmatą, Sołtysi z Przewodniczącą Gminnego Koła Sołtysów Anną Sporysz, Sekretarz Gminy Oświęcim oraz Dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych i placówek oświatowych, władze i przedstawicieli lokalnych organizacji społecznych.

GALERIA

FILMY