„Porębianie” śpiewająco promowali płytę

"Porębianie" 27 kwietnia dali koncert z wyjątkowej okazji – promowali swoją jeszcze ciepłą płytę. W programie prócz piosenek utrwalonych na albumie znalazła się muzyczna niespodzianka. Wieczór w Domu Ludowym obfitował w wesołe wspomnienia, których w 30-letniej historii zespołu zebrało się mnóstwo.

Gości przywitała Wanda Heród – kierownik organizacyjny od początku istnienia "Porębian". Przywołała próby sprzed lat z nieżyjącym już instruktorem muzycznym Stanisławem Grabowskim. Wedle jej słów członkinie zespołu zawsze chętnie godziły pasję do śpiewu z codziennymi obowiązkami i życiem rodzinnym. O tym, że nie były to czcze deklaracje, najlepiej świadczy działalność w zespole córki pani Wandy – Bernardyny Bryzek. Ona też prowadziła koncert w Porębie Wielkiej.

 

– Największym problemem było, które piosenki mają na tej płycie być – mówiła o wydawnictwie "Porębian" – bo mamy ich ponad 100 w repertuarze. Chcemy do pewnych piosenek wracać. To się kończy tak, że dochodzimy do jakiegoś momentu i mówimy "Ale to nie było tak!". I nikt nie wie, jak to było. Więc teraz już nie będzie dylematu, bo to wszystko jest tu nagrane. Już nie będzie problemu, kto ma rację, tylko będzie jasny i żywy dowód. Jak w prokuraturze.

 

Temat Piosenek śpiewanych przez "Porębian" jest najważniejszy i stary jak świat – kochanie. Jest to jednak miłość przeżywana nienowocześnie. Zaczyna się zolotami, czyli flirtem albo podrywem, a potem się jeździ w swaty. Ludowe, przeważne krakowskie melodie dopełniły "Czardasz" i "Hallelujah" Leonarda Cohena w wykonaniu najmłodszej solistki zespołu, Zuzanny Bratek.

 

Za żywiołowy i porywający występ podziękował "Porębianom" starosta oświęcimski Zbigniew Starzec. Wójt Albert Bartosz do wyrazów wdzięczności dołączył ważną informację: Wanda Heród została uhonorowana tytułem Zasłużonej dla Gminy Oświęcim, który odbierze podczas czerwcowych Dni Gminy.

 


 

Płyta „Porębian” prezentuje ich muzyczne dokonania ostatnich lat. Materiał nagrywali od czerwca do października zeszłego roku. W studiu TVK HD w Kętach zostały zarejestrowane partie wokalne. Instrumentalne (klarnet, instrumenty perkusyjne i dodatkowe ścieżki akordeonu) były dogrywane w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Autorem projektu graficznego jest Paweł Bryzek. Wydanie płyty udało się sfinansować z pieniędzy zebranych wcześniej z pomocą Fundacji FROPSSiK oraz dzięki wsparciu wójta Gminy Oświęcim, który objął wydawnictwo honorowym patronatem.

 

O pracy w studiu opowiada Porębianka, Bernardyna Bryzek:
– Szybko przekonałyśmy się, że to zupełnie nowe doświadczenie. Słychać każdą niedoskonałość, pomyłkę w tekście. Nawet odwracanie kartki słychać w nagraniu! Więc poprawki do znudzenia. Bardzo brakuje interakcji z publicznością i ze sobą nawzajem, jeśli się nagrywa każdy głos osobno. Bycie „artystą” to ciężka praca – dodaje ze śmiechem. – Zdajemy sobie sprawę, że płyta jest daleka od ideału. Ale słychać sporą dawkę radości, dobrej energii. Wydaje mi się, że nagraliśmy na niej trochę spontaniczności.

 

Wydawnictwo zawiera tradycyjne ludowe utwory znane z repertuaru zespołów "Mazowsze", "Śląsk" i "Rokiczanki". "Porębianie" wykonują je w autorskich opracowaniach i aranżacjach. To właśnie chęć utrwalenia i ocalenia od zapomnienia piosenek, które śpiewają od wielu lat, skłoniła ich do nagrania płyty. Nie będzie ona sprzedawana w tradycyjny sposób, ale rozprowadzana przy okazji koncertów, tak jak 27 kwietnia w Domu Ludowym w Porębie Wielkiej.

 

Program płyty "Porębianie":
"Lipka"
"Jadą goście jadą"
"Zachodźże słoneczko"
"W moim ogródeczku"
"Wyszłabym za dziada"
"Poczkaj, poczkaj, powiem mamie"
"Do Krakowa, hej, jadę"
"Posłuchajcie siostrzyczki"
"Usnęła dzieweczka"
"Ciecze woda"
"Kochojcie dziewczyny"
"Idą górole"
"Przez wodę koniczki"
"Czardasz"

 

Początkowo żeński, 24-osobowy chór powstał w 1985 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Porębie Wielkiej z inicjatywy Wandy Heród – przewodniczącej KGW i kierownika organizacyjnego. W 2009 roku do chóru dołączyli także mężczyźni, co spowodowało konieczność zmiany nazwy na „Porębianie”.

 

Od samego początku istnienia zespołu, aż do kwietnia 2010 roku kierownictwo muzyczne sprawował mgr Stanisław Grabowski. Obecnie zespół prowadzą: młody utalentowany muzyk Wojciech Pieczka oraz jego ojciec Eugeniusz.

 

Zespół działa pod patronatem Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. Prezentuje się w repertuarze ludowym, estradowym, przeplatanym okolicznościowymi skeczami i monologami. Jest znany i lubiany w gminie Oświęcim, jak również poza jej granicami. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i przeglądów. W roku 2016 „Porębianie” otrzymali nagrodę Starosty Powiatu Oświęcimskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

 

Skład "Porębian": Zbigniew Rafacz (solista), Leon Heród, Wiesława Klisiak, Maria Brombosz, Wanda Heród, Helena Krzemień, Agata Pietrańczyk, Stanisława Dąbrowska, Teodozja Klaja, Barbara Bizoń (solistka), Bernardyna Bryzek, Zuzanna Bratek (solistka), Nikola Tabaka, Ewa Kowalska, Jadwiga Katerla, Danuta Tabaka (solistka), Bernadetta Lalik (solistka), Maria Wanat, Danuta Heród, Jadwiga Paluchowska, Marzena Pasko, Władysław Hodur oraz instrumentaliści: Wojciech Pieczka i Eugeniusz Pieczka.

 

GALERIA