"Niepodległość pieśnią opowiedziana"

Zespół Porębianie od pięciu lat opowiada o niepodległości pieśnią. Po dwuletniej przerwie, 19 listopada zaprosił miłośników patriotycznych uniesień na muzyczną wędrówkę przez historię.

Za motto widowiska posłużył tytuł i refren utworu "Żeby Polska była Polską". Kolejne pieśni poprzedzały krótkie zagajenia o informacyjnym charakterze, niepozbawione jednak lirycznych akcentów. "Mazurek Dąbrowskiego", "Rota" i "Marsz Polonii" publiczność odśpiewała na stojąco razem z zespołem.

 

Muzyczne pamiątki I wojny światowej przypomniane przez Porębian to "Pierwsza kadrowa", "Bywaj dziewczę zdrowe" i "Szara piechota". W wiązance legionowych piosenek słowa "Przybyli ułani" gładko przeszły w "Hej, hej ułani" i beztroskie "Jak to na wojence".

 

Zapowiedzi następnych utworów zmieniły nastrój. Już do ostatniej nuty przedstawienia na pierwszym planie były wojenne losy, rozłąka i tęsknota. O dramatach zwykłych ludzi opowiadały "Dwa serduszka" i "Czerwony pas". W smutną opowieść układały się tytuły piosenek: "Syberiada", "Idą, idą leśni" i "Już dopala się ogień biwaku".

 

Wybrane przez Porębian kompozycje nawiązujące do Powstania Warszawskiego utrzymały ten poważny ton. Tragedię stolicy opisały "Deszcz, jesienny deszcz", "Dziewczyna z granatem" i "Warszawo ma". Odzyskaniu niepodległości towarzyszyły nostalgiczne i dodające otuchy refleksje piosenek "Gdzie są kwiaty z tamtych lat" i "Miejcie nadzieję".

 

Listopadowy wieczór w Domu Ludowym w Porębie Wielkiej przywołał dobrze znane melodie podejmowane chętnie przez widzów. W programie widowiska znalazły się też utwory, które żyją w zbiorowej wyobraźni dzięki filmom, takim jak klasyczne "Zakazane piosenki" i obrazom z ostatnich lat: "Zimna wojna", "Wyklęty", "Czas honoru" czy wspomniana już "Syberiada". Zwłaszcza te ostatnie wywoływały gromkie brawa.

 

Każdą piosenkę i pieśń Porębianie opracowują i aranżują, podkreślając ich charakter, temperament i klimat. Urozmaicone środki – śpiew solistek i solistów, duetów i chóru; akompaniament akordeonu albo pianina, a tym razem także trąbki – nadają kompozycjom szczególny wyraz. A każde słowo w ich przedstawieniu przypomina, że to miłość nie tylko do muzyki.

 

 

 

Niepodległość Pieśnią Opowiedziana”

Zespół Porębianie, chór i soliści: Barbara Bizoń, Danuta Tabaka, Zbigniew Rafacz, Leon Heród, Zuzanna Bratek, Maja Smółka.

Kierownictwo muzyczne (akordeon ,pianino): Eugeniusz Pieczka.

Gościnnie (trąbka): Przemysław Drabczyk.

Tagi

GALERIA