Wielokulturowy zawrót głowy

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej wzięli udział w dwudniowym cyklu zajęć pod nazwą „Wielokulturowy zawrót głowy”. Ich celem była silniejsza integracja dzieci i wzajemne, bliższe poznanie kultury sąsiedniego kraju.

We wtorek, 21 marca w Domu Ludowym w Porębie zorganizowano warsztaty kulinarne. Dzieci gotowały barszcz ukraiński. Na stołach leżały produkty potrzebne do tej potrawy: ziemniaki, kapusta, cebula, marchew, buraki, cytryna, masło, kostki bulionowe, gotowana fasola, kwaśna śmietana. I dokładny przepis. Dorośli pomagali młodszym dzieciom w przygotowaniu warzyw. Starsi uczniowie starali się zrobić wszystko sami. Młodzi kucharze gotowali w ukraińsko-polskich parach.

 

Na sali panowała wesoła i przyjazna atmosfera. Wkrótce pojawiły się apetyczne aromaty zasmażanej cebuli, gotowanych buraków i gotującego się bulionu. Podczas gdy w garnkach bulgotał barszcz, wystąpił zespół Porębianie. Wykonał między innymi popularną ukraińską pieśń ludową „Tam na łące czerwona kalina” („Ой у лузі червона калина”).

 

Później, gdy już podano pachnącą zupę do degustacji, rozpoczęły się drugie zajęcia projektu – warsztaty muzyczne. Uczniowie szkoły, również w parach, śpiewali karaoke: znane polskie i ukraińskie piosenki. Ze sceny rozbrzmiewały utwory polskich piosenkarek Cleo i Sanah, ukraińskiej piosenkarki Chrystyny Sołowij i wielu innych.

 

Za udział w zajęciach uczniowie otrzymali prezenty – fartuchy i słuchawki bezprzewodowe.

 

Wielokulturowy zawrót głowy” – Dzień drugi

 

22 marca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej odbyła się trzecia część projektu – zajęcia fizyczne. W jej przeprowadzeniu pomogli strażacy z OSP Poręba. Polskie i ukraińskie dzieci z wielką przyjemnością uczestniczyły w zabawnych konkursach sportowych i sztafetach: skakały na dużych piłkach, chodziły po ławkach z zamkniętymi oczami, przeciągały małą piłkę przez wąż strażacki itp. itd.

 

W przerwie między konkursami dzieci „zwiedziły” bojowy wóz zaparkowany przy szkole. Strażacy opowiedzieli, co znajduje się w samochodzie. Uczniowie siadali za kierownicą auta, udając ratowników. I robili pamiątkowe zdjęcia. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki.

 

Fundusze na organizację projektu „Wielokulturowy zawrót głowy” zapewniła Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Tagi

GALERIA