Dożynki w Porębie Wielkiej

Obchody Święta Plonów w gminie Oświęcim będą organizowane aż do pierwszych dni września. Inauguracja Dożynek miała miejsce 13 sierpnia w Porębie Wielkiej.

Po dziękczynnym nabożeństwie mieszkańcy i samorządowcy przeszli z kościoła na teren przy Domu Ludowym barwnym korowodem. Marszowy rytm nadała mu Wielka Orkiestra Młodych Muzyków.

Świecką część obchodów rozpoczęło odśpiewanie "Roty". Prowadząca uroczystość ss MB wyraziła głęboki szacunek dla rolników. Przyznała też, że jeszcze nie wszędzie zboże zebrane, ale to tylko kolejny dowód, jak praca na roli jest podporządkowana przyrodzie. Wójt MS podkreślił rolę społecznych organizacji w życiu wiejskiej wspólnoty i zapowiedział starania o budowę szkolnego boiska.

Głównej ceremonii towarzyszyła tradycyjna pieśń "Plon niesiemy, plon". Rolę Gospodarzy Dożynek pełnili w tym roku Agnieszka i Karol Stańczykowie. Z rąk gospodyń przyjęli oni wieniec, a bochenki wręczono również samorządowcom. Zaraz też rozpoczęto częstowanie dożynkowym chlebem wszystkich świętujących.

Muzyczne występy rozpoczęli Porębianie. Skład uzupełniły Milenka, Amelka i Marysia, sprawiając, że zespół stał się jeszcze bardziej wielopokoleniowy. Do wspólnego wykonania "Porębiańskiej panieneczki" na scenę zaproszono także wójta Mirosława Smolarka wraz z żoną. Chórzystki wykorzystały w ten sposób okazję, żeby podziękować samorządowcom za nowe stroje.

Kolejno zaprezentowały się przedszkolaki, uczniowie miejscowej szkoły i adepci eMotion Dance Academy. Występy zakończyło kabaretowe przedstawienie przygotowane przez Porębian. Składanka estradowych i big-beatowych szlagierów posłużyła w nim za kanwę opowieści o damsko-męskich przygodach i przypadkach. Ostatnim, nieoficjalnym punktem, ale dla wielu gwoździem programu była taneczna, wieczorno-nocna zabawa.

Wśród gości Święta Plonów byli również m.in. zastępca wójta Halina Musiał, wicestarosta Paweł Kobielusz, członkini Zarządu Powiatu Oświęcimskiego Grażyna Kopeć oraz radni gminy i powiatu. Dożynki w Porębie Wielkiej odwiedzili także posłowie Dorota Niedziela i Marek Sowa. Szczególna rola współprowadzącej imprezę przypadła porębiance, przewodniczącej Rady Gminy Bernardynie Bryzek.

Dożynki w Porębie Wielkiej zorganizowali: sołtys Maria Brombosz, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, LKS Poręba oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.
 

Tagi

GALERIA